ZAWÓD BIM KOORDYNATOR

Czy lubisz pracować z amibitnymi zadaniami?

Każdy projekt budowlany posiada określony zakres robót do wykonania. Zakres ten można podzielić w kontekście reprezentowanych dyscyplin w projekcie. 

Takimi dyscyplinami mogą być: branża drogowa, kolejowa, odwodnieniowa, mostowa, geotechniczna, elektryczna, teletechniczna, project managment, BIM.

Zakresy w ujęciu godzinowym warto wypisać w postaci tabelarycznej. Wtedy bardzo łatwo można określić jak kształtuje się zaangażowanie poszczególnych branż w projekcie.

Bardzo często zakres prac BIMowych stanowi 7-10 %  wszystkich godzin projektu. (Wyliczenia bazuję na własnych doświadczeniach z projektami BIM. Próba 30 projektów o różnej wielkości na rynku skandynawskim w latach 2014-2021)

Kolejną rzeczą, w kontekście określenia zaangażowania dyscyplin w projekcie, jest określenie rodzaju wykonywanych czynności. Zadania te można podzielić na czynności powtarzalne, rutynowe oraz te jednorazowe.

 

Przejdźmy zatem do faktycznego tematu tego artykułu

Niska i wysoka stawka godzinowa

Niska i wysoka stawka godzinowa to bardzo ważny temat. W celu lepszego wytłumaczenia tego zagadnienia posłużę się przykładem niezwiązanym z BIM. 

Często się mówi, że prowadząc małą firmę należy znać się na wszystkim. Podatki, rozliczenia, marketing, sprzedaż, logistyka itd. Te czynności mogą mieć zarówno niską jak i wysoką stawkę godzinową. 

Przyjmuje się, że biznes dobrze się rozwija, kiedy właściciel skupia się na czynnościach o wysokiej stawce godzinowej. Przykładem czynności o wysokiej stawce godzinowej są m.in. zadania powodujące zwiększenie dochodów firmy. Takimi zadaniami mogą być: tworzenie strategii produktu, ulepszenie istniejącej oferty sprzedażowej, networking.

Inne czynności, na których nie musi się znać właściciel firmy, to np. tworzenie strony internetowej, video editing, marketing, cold calling itd. Takie czynności można oddelegować do zespołu, bądź do firmy zewnętrznej. 

Tak więc w skrócie, w przypadku niskiej i wysokiej stawki godzinowej, chodzi o to, aby czynności, których zrobienie zajmuje więcej czasu i energii oraz nie są twoją ulubioną czynnością, powinny być klasyfikowane jako czynności o niskiej stawce godzinowej.

Zapraszam Cię
NA DARMOWY
webinar poświęcony tematyce BIMu w Infrastrukturze

Webinar odbędzie się

29 kwietnia 2021

o godzinie 20

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Webinar będzie
ZA DARMO
tylko NA ŻYWO

Jak to wygląda w BIM?

Przenosząc to na język BIMowy. Wysoką stawkę godzinową posiadają zadania, które zakładają stworzenie czegoś w projekcie. Może to być np. proces tworzenia jakościowego, branżowego modelu BIM, optymalizacja istniejącego rozwiązania, symulacja 5D, optymalizacja procesów przepływu danych. 

Są też zadania, które są mniej ambitne i zakładają m.in. wygenerowanie raportu robót ziemnych z modelu 3D,  stworzenie tabelki rysunkowej, zmiana nazwy warstw, przenoszenie plików z folderu A do folderu B, zmiana tekstury, przycinanie obszaru projektu, poprawa stylu wydruków, konwersja pliku.

Oczywiście, są to ważne zadania , ale większość z nich powinna zostać ZAUTOMATYZOWANA!

Takie zadania klasyfikuję jako zadania o niskiej stawce godzinowej. Do zadań o niskiej stawce godzinowym nie potrzebujemy wykwalifikowanych specjalistów. Zdarza się, że nie umiejętne zarządzanie zespołem projektowym może prowadzić do tego, że potencjał i zdolności pracowników nie zostają w pełni wykorzystane.

BIM Koordynator

Zadania BIM Koordynatora

Analizując zadania BIM Koordynatora mogę stwierdzić, że zawierają one bardzo mało pracy twórczej. Więcej czynności polega na “naprawianiu czegoś”, dostosowaniu czegoś dla kogoś, przygotowanie jakichś danych cyfrowych.  

W moim toku rozumowania, w przypadku pracy na projekcie BIM, wysoką stawkę godzinową mają projektanci, project managerowie, design managerowie, natomiast BIM Koordynator pracuje z niską wartością stawki godzinowej. 

I proszę nie odbierz tego błędnie. Roboczogodzina w Norwegii zależy od doświadczenia pracownika wykonującego daną czynność. Tak więc godzina projektanta może wynieść tyle samo co godzina pracy BIM Koordynatora. 

W kontekście niskiej i wysokiej stawki godzinowej chodzi mi bardziej o poziom pracy twórczej i poziom ambicji zadania.

Pamiętaj, żeby zapewnić swojemu zespołowi ciekawe i rozwijające zadania. Wtedy zobaczysz najlepsze rezultaty.

Zapraszam Cię na stronę BIM Corner, gdzie kontynuuję wątek pracy BIM koordynatora.

Spodobał Ci się ten wpis? Podziel się nim z innymi!

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najciekawsze wpisy

Autor:

Marcin Pszczółka

Marcin Pszczółka

BIM Manager | VDC
BIM Fame | BIM Corner

Nie przegap najbliższego webinaru BIM!

BIM Koordynator
  • BIM w Infrastrukturze
  • Zadania BIM Koordynatora w zależności od fazy projektu
  • Faza rozpoczęcia projektu
  • Faza realizacji projektu
  • Faza zamykania projektu
  • Jak zacząć z BIM

Chcesz być na bieżąco z technologią BIM 

Zapisz się na newsletter

Nie pozwól, aby ominęły Cię najnowsze wydarzenia, bądź webinary BIM.

.